30 kolovoza 2009

Kako upotrebljavate ovaj pribor?

Kako izvodite prvu prezentaciju za djecu sa sljedećim priborom?

Kocke za ružičasti toranj (uzmete li male kocke pa uspoređujete s kockama iz ružičastog tornja, koliko ih trebamo kako bismo dobili najveću kocku itd., ili radite drugačije?....kako?):


Kvadri za smeđe stepenice:


21 kolovoza 2009

Mijau!

Budući da djeca u mojoj grupi jako vole životinje, odlučila sam napraviti još jedne kartice s tom temom. Ovaj put mačke. Ovu vježbu još nisam prezentirala djeci u grupi, ali nadam se da će im se svidjeti. To je jedna verzija Sličica imenica iz okoline. Samo što se na manjim karticama ne nalaze iste fotografije kao na većima, nego one sadrže isječak krzna mačke.



Mačke na fotografijama su: puma, leopard, lav, ris, domaća mačka, tigar, serval, jaguar, gepard i ocelot (žao mi je što su slike dosta mutne).
Vježba se može izvoditi na nekoliko načina. Bez obzira na koji način se radi, najveće kartice s fotografijom i nazivom mačke se slažu prve, jedna ispod druge.
  • slaganje manjih kartica s isječkom krzna pored većih kartica (uparivanje)
  • slaganje manjih kartica s isječkom krzna i najmanjih kartica s nazivom mačke pored većih kartica
  • slaganje najmanjih kartica s nazivom pored većih kartica (uparivanje)
  • slaganje najmanjih kartica s nazivom pored isječaka krzna (to je teško)
  • donošenje kartica po nalogu na udaljene stolove/tepihe
Fotografije mačaka sam našla na raznim internetskim stranicama o životinjama, a isječke sam "rezala" u photoshopu. Slična vježba s voćem se nalazi ovdje.
Ovako ću prezentirati u grupi:











...i na kraju - kontrola pogreške:





16 kolovoza 2009

Suglasničke puzzle




Suglasničke puzzle se sastoje od dva dijela. Jedan dio sadrži sliku, a drugi dio sadrži početno slovo predmeta na slici. Ovo je zgodan način za prepoznavanje početnog glasa i bogaćenje dječjeg rječnika (ovisno o tome što fotografija prikazuje). Sličice stavljamo jednu pored druge, a kasnije im pridružujemo dio s početnim slovom. Sve kartice su izrezane na drugačiji način da bi se mogle spajati kao puzzle. Sa stražnje strane puzzle imaju kontrolnu točku, kako bi dijete moglo provjeriti ispravnost svog rada.

d: dvorac, b: bubanj, z: zub, f: fotograf, dž: džep, h: helikopter, m: majica, l: lopta, s: spužva, š: šiljilo









13 kolovoza 2009

Knjižice za pojedino slovo


.
Male knjižice za pojedino slovo nam služe za uvježbavanje čitanja svih slova naše abecede. Djeca biraju koju knjižicu će uzeti. Na naslovnoj stranici knjižice se nalazi slovo koje se uvježbava, a u knjižici se nalaze riječi koje sadrže to slovo. Na prvim stranicama su riječi koje počinju pojedinim slovom, zatim riječi koje imaju slovo u sredini i, zatim, riječi koje imaju to slovo na kraju. Na fotografijama je primjer knjižice za slovo k. U svim riječima koje sadrži knjižica je istaknuto slovo koje želimo uvježbati: samoglasnik je plave boje, a suglasnik ružičaste ili crvene. Knjižice su iste boje - za samoglasnike plave, a za suglasnike ružičaste ili crvene.
.




12 kolovoza 2009

Što ne pripada.....

Aktivnost "Što ne pripada" djeca u mojoj grupi jako vole. Iako ju je većina vrlo brzo usvojila, često pribor uzimaju ponovo. Ove kartice sam besplatno downloadala na Montessory for Everyone (provjerite, Lori ima lijepe kartice i fotografije). Zbog velikog interesa u grupi vjerojatno ću izraditi slične kartice.
.



Cilj vježbe je da dijete prepozna sličicu koja ne pripada ostalima i stavi karticu s križićem na tu sličicu.



Kako bi djeca sama mogla kontrolirati svoj rad, na poleđinu svake kartice sam zaljepila točku (iza sličice koja ne pripada ostalima):


10 kolovoza 2009

Mango!

Ovo je matematička aktivnost za povezivanje količine i simbola - brojke. Upotrijebila sam sličice voća - mango - koje sam našla na internetu. Djeca kontroliraju točnost putem brojeva na stražnjoj strani kartica s mangom. Ista aktivnost se može napraviti s bilo kakvim sličicama, na bilo koju temu. Originalna ideja je odavde.







I'm linking up to:
The Play Academy (Nurture Store)


08 kolovoza 2009

Početna slova i sličice

Početna slova i sličice je klasična Montessori vježba iz područja jezika. Pokazat ću vam dio onoga što sam napravila, isto kao i novu verziju ove vježbe. Novu verziju sam napravila s magnetnom pločom jer je djeci bilo zabavnije stavljati magnetna slova na ploču umjesto "običnih" kartica. Ova vježba se radi nakon vježbe Početna slova i predmeti jer je malo apstraktnija zbog sličica.
Prvo stavimo sva slova u niz, zatim jednu po jednu sličicu imenujemo i stavljamo ispod odgovarajućeg slova.
Magnetnu ploču sam kupila u Ikei, a magnetna slova u Offertissimi. Fotografije sam našla na internetu.
.

Sličice na fotografijama:
d: dvorac, domino, djevojčica, dimnjak
c: ciklama, crkva, cikla, cesta
j: jastuk, jagoda, jaje, jakna
m: mjesec, meta, maline, muha
v: vuna, vjeverica, vrećica, violina

Nova verzija iste vježbe (s magnetnom pločom):












06 kolovoza 2009

Konačno praktični život!

Nakon dugo vremena pišem o vježbama iz praktičnog života (uz kozmički odgoj, praktični život je moje omiljeno područje).
.
Prva vježba, koju zovem Matice i vijci, je omiljena u mojoj grupi. Vrlo često djeca čekaju na red kako bi ju radila. Tata je ugradio vijke u ovu drvenu ploču kako bi bili čvrsti i kako bi pribor lijepo izgledao :-) Ja to ne bih znala tako napraviti. Ova vježba je izvrsna za razvoj fine motorike.



.
Druga vježba je s trokutom i gumicama. Djeca u mojoj grupi ovu vježbu zovu Trokut. Gumice se stavljaju od jednog do drugog čavlića. Djeca sama biraju na koji način će ih staviti (okomito, vodoravno, koso...). Ovaj drveni trokut mi je poklonila jedna draga kolegica iz drugog vrtića.



05 kolovoza 2009

Ljepljenje pera s čičkom





U sklopu teme o bjeloglavom supu, pripremila sam i ovu aktivnost. Pribor se sastoji od bijele ploče na kojoj je nacrtan bjeloglavi sup. Na ploču sam zaljepila čičak na više mjesta. Osim ploče, tu su i košarice s bijelim i smeđim perjem (pera također imaju čičak). Dijete treba popuniti cijelog bjeloglavog supa perjem. Ova aktivnost je vrlo dobra za djecu koja usvajaju pincetni hvat ili imaju problema s finom motorikom Također vježbaju preciznost.



03 kolovoza 2009

Ptice grabljivice


Ovo je još jedna vježba s karticama za bogaćenje jezika. Već sam pisala o priboru poput ovog ovdje. To su bile kartice kojima su se najviše služila mlađa djeca. Starija su već davno usvojila pojmove na slikama.
Ptice grabljivice su zainteresirale i stariju djecu jer nisu znala imenovati ptice na slikama (osim naziva ptica, nepoznat im je bio i pojam "ptice grabljivice"!). Na slikama su slijedeće ptice: sova ušara, sivi sokol, vjetruša, suri orao, bjeloglavi štekavac i bjeloglavi sup.




01 kolovoza 2009

Pero i slika ptice


Pribor ovako izgleda na polici. Ovo je vježba traženja parova. Na pladnju se nalaze pera slijedećih ptica: goluba, tetrijeba, noja, fazana, pauna i jastreba. Svako pero ima malu kontrolnu točku. Osim pera, na pladnju se nalazi i košarica s karticama koje sadrže fotografiju ptice, naziv ptice i fotografiju pera. Prvo stavljamo kartice jednu ispod druge i imenujemo ptice na svakoj kartici. Zatim pera stavljamo pored kartica. Ispravnost kontroliramo putem kontrolnih točaka koje se nalaze na karticama i perima.